5 -02 68 15 44 (021)

قرارداد ایران و اتریش برای انتقال تکنولوژی ساخت کمپرسورهای گاز

به گزارش ایسنا، شهرام الوندی - مدیرعامل شرکت تاپکو - که طرف ایرانی این قرارداد است، با اشاره به فعالیت 10 ساله این شرکت در صنعت نفت گفت: فعالیت این شرکت ابتدا در زمینه تعمیرات و خدمات بود و درحل حاضر در زمینه تولید و دانش فنی تجهیزات فعالیت می کند.
وی با بیان اینکه شرکت LMF اتریش بنیانگذار کمپرسورها در دنیاست، افزود: بعد از مذاکراتی که با این شرکت داشتیم، از دو سال قبل قراردادی امضا کردیم و تولید در کشور آغاز شد.
مدیرعامل شرکت تاپکو با بیان اینکه تولید تجهیزات دوار به دو بخش تولید براساس سفارش مشتری تقسیم می شود، توضیح داد: کمپرسورهایی که در صنعت نفت و گاز کشور اهمیت دارند، براساس تولید سفارشی تولید می شوند.
الوندی با تاکید براینکه انتقال تکنولوژی یک فرایند زمانبر است، ادامه داد: دانش فنی طی سال ها منتقل می شود و نیروها باید تجربه کسب کنند. برای انتقال دانش فنی تولید کمپرسور حدود هفت سال زمان نیاز است که تاکنون دو سال آن گذشته است.

وی درمورد اهمیت کمپرسورهای رفت و برگشتی در صنایع نفت توضیح داد: هیچ مجتمع های پالایشی و پتروشیمی نیست که از این کمپرسورها استفاده نکرده باشد.

مدیرعامل شرکت تاپکو با اشاره به حضور شرکت های خارجی در زمینه کمپرسور در بازار نفت ایران گفت: یکی از این شرکت ها، شرکت بیمه است. این شرکت بعد از اینکه قراردادهای سنگین با ایران امضا کرد، کار خود را در یک مقطعی به طور کامل متوقف کرد  و حتی حاضر نبود تجهیزاتی که تحویل ایران داده است را راه اندازی کند. این شرکت رقیب ما محسوب می شود. انتظار ما از کارفرما این نیست که برای ما امتیاز خاصی قائل شود. اما انتظار داریم یک رقابت منصفانه بین ما و شرکت های خارجی ایجاد کنند. کارفرماهایی هستند که صد در صد جنس را از اروپا می خواهند. ما انتظار داریم برخورد این چنینی با ما نداشته باشند.

الوندی با اشاره به سابقه شرکت LMF در حوزه کمپرسورهای رفت و برگشتی گفت: این شرکت 16 سال در این زمینه سابقه دارد و از بنیانگذاران موتور رفت و برگشتی است. LMF به عنوان یک برند با برندهای مطرح در اروپا رقابت می کند و حدود 30 سال است که در بازار ایران حضور دارند و تاکنون صدها میلیون یورو کمپرسور نصب کرده اند.

وی در مورد اعتماد کارفرماهای ایرانی به کمپرسورهای ساخت داخل گفت: در پروژه پتروشیمی گچساران به ما اعتماد زیادی شد. با اینکه LC این پروژه به نحوی بود که باید تجهیزات را از اروپا خریداری می کردند قبول کردند LC را به خاطر ما تغییر دهند.

مدیر عامل شرکت تاپکو در مورد صرفه جویی ارزی ساخت کمپرسورهای رفت و برگشتی در داخل توضیح داد: اگر این کمپرسورها داخل کشور ساخته شوند، سالانه بین 100 تا 150 میلیون یورو در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی صرفه جویی ارزی خواهد داشت.
الوندی در مورد حضور شرکت LMF در ایران در شرایط تحریم گفت: یکی از مهمترین دلایلی که شرکت LMF را اتخاذ کردیم این بود که این شرکت در سال های گذشته و در اوج تحریم ها، هیچ وقت بازار را ترک نکرد . نگران نیست. عمده بازار این شرکت روسیه، چین، ایران و اسیای شرقی است.
وی با بیان اینکه هدف از ساخت کمپرسورها در ایران فقط بازار داخل نیست، گفت: بازار عراق و پاکستان هدف بعدی ما هستند.ما بازاریابی را در این دو کشور آغاز کرده ایم و امیدواریم ایران در این زمینه  هاب منطقه تبدیل شود و بتوانیم ظرف یک تا یک و نیم سال آینده با این دو کشور قرارداد امضا کنیم.

همچنین در این مراسم HANS STIBI نماینده شرکت LMF در ایران در این نشست گفت: طی 10 سالی که با شرکت تاپکو همکاری کرده ایم، شرایط بالا و پایین زیادی داشت. ما اوج نحریم ها را پشت سر گذاشتیم و برای دریافت پول مشکلات زیادی داشتیم. حتی پول خود را یک سال و نیم بعد اخذ کردیم اما باز هم ادامه دادیم.

وی ادامه داد: ما قصد ترک کردن بازار ایران را درهیچ شرایطی نداریم.
 
https://www.isna.ir/news/97021910562