5 -02 68 15 44 (021)

کمپرسور

کمپرسور
کمپرسور یکی از مهمترین و پرکاربردترین تجهیزات دوار مورد استفاده در صنایع مختلف می­باشد. با توجه حساسیت بالای کمپرسور و پیچیدگی­های موجود در فرآیند طراحی، ساخت و تعمیر این دستگاه، داشتن دانش کافی در این زمینه امری ضروری است. شرکت تاپکو با داشتن سابقه طولانی در همکاری با سازندگان مطرح دنیا ، امضای قرارداد انتقال فناوری با شرکت LMF اتریش و با بهره­گیری از دانش متخصصان و مهندسان توانمند ایرانی، برای اولین بار در کشور نسبت به طراحی و ساخت کمپرسورهای سانتریفوژ (هوا و گاز) بر اساس استاندارد API 617 اقدام نموده است.
کمپرسورهای گریز از مرکز (سانتریفیوژ):
یکی از پرکاربردترین انواع کمپرسورها در صنایع مختلف، کمپرسورهای سانتریفیوژ می­باشند. تاپکو هم اکنون نسبت به ساخت کمپرسورهای سانتریفیوژ گازهای فرآیندی و هوا مطابق با استانداردهای API 617، API 672، ISO 10439 اقدام می نماید. کمپرسورهای سانتریفیوژ ساخته شده توسط تاپکو، کاملا منطبق بر نیازمندی­های کارفرما و با درنظر گرفتن پارامترهای مهمی چون راندمان، ایمنی و کمترین نیاز به تعمیرات طراحی و ساخته می­شوند. بیشترین کاربرد کمپرسورهای سانتریفیوژ در صنایع پالایشگاهی، پتروشیمی، نفت و انتقال گاز می­باشد.

محدوده محصولات تولیدی تاپکو:
طبقهبندی محصولات تاپکو با توجه به دورهای 3000 و 1500 دور بر دقیقه موتورهای الکتریکی و تا نسبت فشار 10 می باشد. مطابق با نیاز و درخواست مشتری، دور کمپرسور می تواند با استفاده از انواع گیربکسهای دوربالا (استاندارد AGMA 6011) افزایش یابد.
70 بار فشار ورودی (ماکسیمم)  
100 بار فشار خروجی (ماکسیمم)
60- تا 200 درجه ی سلسیوس دمای ورودی
3500 تا 400 هزار متر مکعب بر ساعت محدوده ی دبی ورودی جریان
1 تا 6 تعداد طبقات
هوا و تمام انواع گازهای فرایندی انواع گاز
باز و بسته نوع پروانه
تست استند :
تاپکو این امکان را دارد تا برای کمپرسورهای یک طبقه و چندطبقه ، تستهای مکانیکی مربوط به بالانس، ارتعاشات و ... را مطابق با استاندارد API انجام دهد و همچنین برای گارانتی کارآیی محصول، تست های مربوط به کارآیی، مطابق با استاندارد ASME PTC10  انجام میشوند.
تست استند تاپکو جز اولین تست استندهای ساخته شده در کشور برای تست انواع کمپرسور، فن و بلوئر و توربواکسپندر می باشد.


تاپکو علاوه بر محصولات ساخت خود، کلیه خدمات مورد نیاز در زمینه طراحی، تامین، بهینه سازی عملکرد، نصب و راه اندازی ، تعمیر و نگهداری سایر انواع کمپرسورها را در کمترین زمان ممکن ارائه می­نماید. در این حوزه، تاپکو نسبت به تامین Bare Block از سازندگان مطرح و معتبر دنیا نموده و پکیج کامل را بر اساس نیاز مشتری، در داخل کارخانه خود می سازد.
کمپرسورهای رفت و برگشتی:
تاپکو توانایی تامین، نصب، راه اندازی، عیب یابی و تعمیر انواع کمپرسورهای رفت و برگشتی (روغنی و بدون روغن) مطابق با استانداردهای API 618، API 11P، ISO 13631، ISO 13707 و همچنین استاندارد سازنده را داراست. این کمپرسورها برای انتقال انواع گازهای فرآیندی و هوا مناسب بوده و به صورت پکیج کامل شامل الکتروموتور / توربین، تجهیزات کنترلی و ابزار دقیق، مبدل­های حرارتی و دیگر تجهیزات بر روی شاسی و آماده استفاده تحویل می­گردد.
صنایعی  که کمپرسورهای رفت­ و برگشتی  در آن­ها بیشترین استفاده را دارند عبارتند از:
  • صنایع پالایشگاهی
  • صنایع شیمیایی و پتروشیمی
  • انتقال و ذخیره­سازی گاز
  • تزریق گاز
  • صنایع فلزی و فولاد
  • صنایع کود شیمیایی
  • صنایع غذایی
  • صنایع آب و فاضلاب

کمپرسورهای پیچشی (اسکرو):
تاپکو توانایی تامین، نصب، راه اندازی، عیب یابی و تعمیر انواع کمپرسورهای اسکرو (روغنی و بدون روغن) مطابق با استانداردهای API 619، ISO 10440-1, ISO 10440-2 و همچنین استاندارد سازنده را داراست. این نوع کمپرسور برای انتقال انواع گازهای فرآیندی، هوا و مبردهای صنعتی مناسب می­باشد. مهمترین­ فاکتورهایی که در طراحی و ساخت کمپرسورهای اسکرو در نظر گرفته می­شوند، حداقل نیاز به تعمیرات، سادگی تعمیرات، رعایت موارد ایمنی (خصوصا در هنگام استفاده از گازهای قابل اشتعال و سمی) و حداکثر راندمان می­باشند. کمپرسورهای اسکرو عموما در صنایع پتروشیمی، نیروگاه­ها، سیستم­های انتقال پودر، صنعت سیمان، صنایع غذایی، صنایع آب و فاضلاب و تصفیه­خانه­ها به کار برده می­شوند.

انواع دیگر کمپرسورها:
علاوه بر کمپرسورهای مذکور، شرکت تاپکو توانایی طراحی، تامین، نصب، راه اندازی، تعمیر و نگهداری انواع دیگر کمپرسور شامل کمپرسورهای Liquid Ring، دیافراگمی، Scroll و Rotary Vane را دارد.